Running Results 2009


26th December – Clevedon Boxing Day 4
Pos Time First name Surname Category
62 24:21:00 Garry Slater MV40
67 24:33:00 Terje Tondel MV50
102 25:30:00 Wilf Burke MV50
104 25:37:00 Paul Shanahan MV50
137 26:23:00 Trinity Booth LV40
147 26:32:00 Rich Phillips MV40
223 28:12:00 Rosina Rowland LV40
232 28:20:00 Selina Davies L
325 30:07:00 David Palmer MV60
352 30:40:00 Sandra Webber LV40
589 35:09:00 Janet Gaze LV50
759 39:51:00 Jan Burke MV60
8th November – Sodbury Slog
Pos Time First name Surname Category
50 01:04:14 Garry Slater MV40
72 01:05:32 Justin Taylor MV40
73 01:05:39 Rob Cowlard M
79 01:05:56 Andrew Darton M
200 01:13:58 Jim Gill MV45
270 01:17:04 Clare Watt FV45
279 01:17:48 Rob Hopkins M
314 01:19:49 Selina Davies F
380 01:23:31 Judy Mills FV50
381 01:23:32 Arthur Renshaw MV50
387 01:24:07 Steve Hales M
465 01:28:37 John Watt MV40
762 01:50:47 Sue Taylor FV40
854 01:58:29 Jeremy Clothier MV60
882 02:00:56 Val James FV50
883 02:00:57 Carole Bishop FV60
991 02:10:52 Rachel Gill FV35
25th October – Dublin Marathon
Pos Time First name Surname Category
6760 04:31:59 Angela Bushell FV40
25th October – Stroud Half Marathon
Pos Time First name Surname Category
27 01:19:03 Martyn Green M
39 01:20:53 Roger Denton MV45
103 01:28:02 Mark Curtis MV40
176 01:31:04 Rob Cowlard M
265 01:35:32 James Broughton MV50
329 01:38:09 Colin Bell M
546 01:43:52 Bettina Broughton FV50
607 01:45:30 Colin Symington MV45
845 01:52:28 Mark Haywood MV40
1032 01:57:45 Malcolm Carr MV55
1050 01:58:03 Nigel Hale MV50
1122 01:59:37 Sarah Martin FV35
1151 02:00:39 John Francksen MV45
1239 02:03:49 Karen Carr FV40
1251 02:04:21 Kevin Davis MV45
1268 02:05:06 Graham Bilbe MV45
1549 02:20:56 Roma Gill FV35
17th October – Mendip Muggle (Major)
Pos Time First name Surname Category
15 02:23:10 Jo Plumbley F
35 2:41;45 Judy Mills FV50
17th October – Mendip Muggle (Mimsy)
Pos Time First name Surname Category
30 01:40:40 Selina Davies F
38 01:47:22 Arthur Renshaw MV50
39 01:47:24 John Grimsey MV60
43 01:59:12 Carole Bishop FV60
44 01:59:12 Graham Bishop MV60
17th October – Mendip Muggle (Mini)
Pos Time First name Surname Category
15 44:48:00 Clare Watt FV45
23 50:19:00 John Watt M
28 53:03:00 Sue Taylor FV40
29th September – Bridge Inn 5k
Pos Time First name Surname Category
56 19:16 Terje Tondel MV50
68 19:54 Richard Phillips MV45
100 22:12 Ros Rowland LV45
105 22:45 Bettina Broughton LV45
112 23:12 Sandra Webber LV45
20th September – Portishead 10k
Pos Time First name Surname Category
8 39:36:00 Ken Ham MV40
203 68:44:00 Rachel Gill FV40
17th September – Weston Prom
Pos Time First name Surname Category
218 50:10:00 Jan Burke FV60
13th September – Chippenham Half Marathon
Pos Time First name Surname Category
918 02:03:11 Trinity Booth LV45
6th September – Bristol Half Marathon
Pos Time First name Surname Category
260 01:25:55 Mark Curtis MV40
391 01:28:24 Paul Thomas MV40
1312 01:38:50 Jim Broughton MV50
2241 01:44:46 James Turton MV55
2856 01:47:54 Nigel Stagg MV50
2863 01:47:56 Mark Lowenberg MV45
2941 01:48:19 Chris Wilson M
2994 01:48:30 Ian Derrick MV40
4213 01:54:15 Peter Tuodolo M
5277 01:58:53 Angela Bushell FV35
6496 02:05:03 Graham Bilbe MV45
7104 02:08:35 Sylvia Fox FV60
7511 01:10:45 Sue Taylor FV45
7643 02:11:29 Kevin Davis MV45
8940 02:21:23 Romy Gill FV35
28th August – Towpath 5k
Pos Time First name Surname Category
15 18:42 Ken Ham MV45
5th August – Bitton 5k
Pos Time First name Surname Category
10 18:02 Mark Curtis MV40
3rd August – Blaise Blazer
Pos Time First name Surname Category
5 25:04:00 Ken Ham MV45
7 25:10:00 Jim Godden MV45
63 31:36:00 Pete Mainstone MV55
64 31:41:00 Maddie Parrott FV45
116 46:39:00 Jan Burke FV60
28th July – Bridge Inn 5k
Pos Time First name Surname Category
21 18:14 Mark Curtis MV40
47 19:37 Rich Phillips MV40
72 21:15 Mark Williams MV45
81 21:55 Colin Symington MV45
91 22:41 Bettina Broughton LV45
92 23:01 Sandra Webber FV45
23rd July – Tintern Trot
Pos Time First name Surname Category
11 45:36:00 Ken Ham MV45
13 46:02:00 Jim Godden MV45
29 50:30:00 Tom Usherwood MV40
60 55:37:00 Emma Barnes F
73 58:04:00 Pete Mainstone MV55
95 01:01:29 Judy Mills LV55
97 01:01:43 Jeremy Clothier MV60
100 01:03:39 Christopher Wilson MV35
111 01:05:43 Jo Williams F
112 01:05:44 Mark Williams MV45
121 01:11:46 Graham Bishop MV60
122 01:11:53 Carole Bishop LV55
124 01:12:19 Steven Selwyn MV45
19th July – Kent 50 Challenge
Pos Time First name Surname Category
2nd lady 08:27 Trinity Booth FV45
17th July – Towpath 10k
Pos Time First name Surname Category
3 35:10:00 Paul Horsfall M
19 38:17:00 Ken Ham MV45
13th July – Frampton 10k
Pos Time First name Surname Category
45 39:07:00 Mark Curtis MV40
82 41:45:00 Rob Cowlard M
83 41:46:00 Tom Usherwood MV40
85 41:52:00 Nick Langridge MV50
113 43:51:00 James Broughton MV50
164 46:34:00 Bettina Broughton LV50
352 56:31:00 John Francksen MV40
8th July – Bitton 5k
Pos Time First name Surname Category
12 18:04 Mark Curtis MV40
6th July – Blaise Blazer
Pos Time First name Surname Category
8 25:08:00 Ken Ham MV45
9 25:31:00 Jim Godden MV45
66 32:11:00 Pete Mainstone MV55
71 32:20:00 Maddie Parrott FV45
5th July – Launceston Half Marathon
Pos Time First name Surname Category
207 01:56:43 Judy Mills FV50
310 02:12:29 John Francksen MV45
352 02:32:25 Janet Burke FV60
2nd July – Sundayshill 10k
Pos Time First name Surname Category
11 39:44:00 Ken Ham MV45
13 40:13:00 Andrew Darton M
17 41:17:00 Paul Thomas MV40
24 43:01:00 Tom Usherwood MV40
41 45:35:00 Jorge Lima MV45
44 46:14:00 Jo Plumbley F
68 50:01:00 Stephen Hales M
70 50:21:00 Ian Derrick MV40
76 51:58:00 Clare Watt FV45
88 53:46:00 Chris Wilson M
91 53:59:00 Malcolm Carr MV55
97 54:37:00 John Watt MV45
102 55:12:00 Nicola Derrick F
107 56:09:00 Graham Bilbe MV45
110 56:40:00 Angela Bushell F
113 58:16:00 Steven Selwyn MV45
127 01:00:15 Viveene Heyes FV45
148 01:09:28 Dorothy Thomas FV65
30th June – Bridge Inn 5k
Pos Time First name Surname Category
21 18:36 Mark Curtis MV40
26 18:48 Jim Godden MV45
34 19:51 Rich Phillips MV40
62 22:31 Colin Symington MV45
65 23:14 Sandra Webber FV45
27th June – Classic Quarter
Pos Time First name Surname Category
12 09:11:00 Rob Watkins MV40
27th June – Cotswold Way Relay
Shish Kebabs 5th Mixed Kebabs Donar Kebabs Chicken Kebabs
Place 6th 64th 59th 45th
5th Senior Men 26th Mixed 11th vets 5th All Ladies
Stage 1 21 Justin Taylor 01:36:57 57 Judy Mills 01:57:28 58 Gerry Clothier 01:58:59 30 Janet Constable 01:40:47
Stage 2 5 Roger Denton 01:28:55 63 Rob Hopkins 02:11:00 56 Simon Preston 02:02:50 51 Jo Plumbley 01:57:47
Stage 3 7 Mark Curtis 01:03:15 56 Jane Leslie 01:31:03 57 Jon Greenwood 01:31:05 38 Rosina Rowland 01:17:18
Stage 4 24 Paul Thomas 01:43:58 54 Sian Holly 02:02:30 65 Arthur Renshaw 02:22:00 36 Trinity Booth 01:52:23
Stage 5 14 Terje Tondel 01:27:32 47 Emma Brown 01:51:55 58 John Grimsey 01:59:58 47 Nancy Harding 01:51:55
Stage 6 15 Andrew Darton 01:14:13 37 Frank Brady 01:27:07 62 John Francksen 01:45:00 30 Jacqueline Wadsworth 01:23:27
Stage 7 10 Garry Slater 00:57:01 62 Martyn Hall 01:30:00 58 Graham Bishop 01:28:45 60 Carol Bishop 01:28:50
Stage 8 10 Jim Godden 01:33:41 50 Colin Bell 02:08:26 17 Bob Tyrrell 01:40:43 28 Jo Ross 01:48:48
Stage 9 2 Paul Horsfall 01:03:39 55 Rob Cowlard 01:40:56 33 Mark Williams 01:19:56 40 Selina Davies 01:27:16
Stage 10 3 Martyn Green 01:09:19 62 Viv Heyes 01:48:00 25 Jum Clune 01:24:06 62 Caroline Lansdown 01:48:00
21st June – Torbay Half Marathon
Pos Time First name Surname Category
123 01:32:45 Trinity Booth FV45
836 02:03:22 Angela Bushell FV35
16th June – Clevedon 10k
Pos Time First name Surname Category
25 38:07:00 Ken Ham MV45
31 38:29:00 Jim Godden MV45
38 39:12:00 Paul Thomas M
68 41:07:00 Nick Langridge MV50
82 41:51:00 Rich Phillips MV45
132 44:46:00 John Scanlan MV50
150 45:51:00 Jim Broughton MV50
157 46:12:00 Alan Gee M
158 46:21:00 Bettina Broughton FV50
164 46:45:00 David Hartnoll M
171 47:08:00 Rosina Rowland FV40
186 48:11:00 Sandra Webber FV45
196 48:48:00 Hayley Shearman F
278 53:48:00 Nigel Hale MV50
309 58:11:00 Julie Lynch F
8th June – Westonbirt 10k
Pos Time First name Surname Category
7 37:29:00 Ken Ham MV45
12 38:35:00 Mark Curtis MV40
20 39:07:00 Paul Thomas MV40
170 48:04:00 Arthur Renshaw MV50
307 52:05:00 Liz Folkes FV45
322 52:23:00 Sue Taylor FV45
467 57:28:00 Carole Bishop FV60
501 59:20:00 Caroline Lansdown FV45
502 59:20:00 Viv Heyes FV45
531 60:36:00 Helen Renshaw FV55
552 61:29:00 Grace Davies FV40
6th June – Dartmoor Discovery 32.4miles
Pos Time First name Surname Category
35 2nd LV45 04:52:00 Trinity Booth LV45
5th June – Towpath 10k
Pos Time First name Surname Category
16 37:48:00 Ken Ham MV45
26 38:52:00 Paul Thomas MV40
1st June – Blaise Blazer
Pos Time First name Surname Category
4 24:32:00 Ken Ham MV45
10 26:04:00 Jim Godden MV45
52 32:14:00 Pete Mainstone MV55
26th May – Bridge Inn 5k
Pos Time First name Surname Category
9 17:55 Mark Curtis MV40
21 18:41 Jim Godden MV45
35 19:25 Rich Phillips MV40
71 21:57 Colin Symington MV45
85 23:02 Sandra Webber FV45
24th May – Bath Hilly 10
Time First name Surname Category
19 Rob Watkins 01:09:25
35 Jeremy Coward 01:14:55
22nd May – Cape Wrath Marathon
Time First name Surname Category
04:16:04 Judy Mills FV50
05:41:24 Jan Burke FV60
20th May – Durness Short
Time First name Surname Category
58:56:00 Craig Carscadden MV45
19th May – Sangomore Hill Run
Time First name Surname Category
45:31:00 Pete Mainstone MV55
53:29:00 Craig Carscadden MV45
53:30:00 Judy Mills FV50
01:06:37 Janet Burke FV60
18th May – Cape Wrath Half Marathon
Time First name Surname Category
01:52:52 Pete Mainstone MV55
01:53:01 Judy Mills FV50
02:10:05 Craig Carscadden MV45
02:32:51 Janet Burke FV60
18th May – Hogweed Trot 10k
Pos Time First name Surname Category
12 37:28:00 Mark Curtis MV40
20 38:33:00 Jim Godden MV45
22 38:51:00 Paul Thomas MV40
39 40:16:00 Graeme Handford M
49 41:13:00 Nick Langridge MV50
79 44:15:00 Liam Jones M
135 47:55:00 David Hartnoll M
155 49:12:00 Malcolm Carr MV50
166 49:45:00 Liz Folkes LV45
182 51:03:00 Sue Taylor LV45
212 54:44:00 John Francksen MV40
215 55:00:00 Karen Carr LV45
17th May – Cow Pat Canter
Pos Time First name Surname Category
56 01:04:30 Jacquiline Wadsworth FV50
74 01:08:25 Rosina Rowland FV40
174 01:27:58 Carole Bishop FV60
17th May – Alveston Fun Run
Pos Time First name Surname Category
1 24:56:00 Ken Ham MV45
3 25:22:00 Jim Godden MV45
18 33:14:00 Pete Blenkiron MV50
34 40:27:00 Julie Lynch F
13th May – Bitton Easy Runner 5k
Pos Time First name Surname Category
17 17:55 Mark Curtis MV40
12th May – Berkeley 10k
Pos Time First name Surname Category
30 38:41:00 Paul Thomas MV40
46 40:21:00 Jon Greenwood MV50
72 43:17:00 Nick Langridge MV55
91 44:21:00 Arthur Renshaw MV55
113 48:03:00 Gareth Thomas MV65
145 51:48:00 Jane Leslie FV55
147 52:15:00 Sue Taylor FV45
153 52:47:00 Janet Gaze FV55
164 54:12:00 John Francksen MV45
171 56:15:00 Angela Bushell FV35
174 57:27:00 Caroline Lansdown FV40
175 58:09:00 Sylvia Fox FV55
179 58:59:00 Helen Renshaw FV55
180 59:27:00 Dorothy Thomas FV55
10th May – Almondsbury Fun Run
Pos Time First name Surname Category
4 42:07:00 Alan Gee
9 43:19:00 Arthur Renshaw MV50
53:41:00 Angela Bushell F
54:27:00 Julie Lynch F
10th May – Bristol 10k
Pos Time First name Surname Category
77 37:36:00 Ken Ham MV40
161 39:54:00 Terje Tondel MV50
2919 55:51:00 Kevin Davis MV40
3252 57:26:00 Mark Haywood M
3351 57:53:00 Viveene Heyes FV45
3457 58:17:00 Michael Hibberd MV50
4159 61:31:00 Tarryn Hibberd F
8th May – Towpath 10k
Pos Time First name Surname Category
11 (1st MV45) 37:22:00 Ken Ham MV40
31 39:29:00 Paul Thomas MV40
3rd May – Long Ashton 10k
Pos Time First name Surname Category
5 (1st MV40) 38:25:00 Ken Ham MV40
28th April – Bridge Inn 5k
Pos Time First name Surname Category
15 18:23 Mark Curtis MV40
16 18:27 Garry Slater M
17 18:36 Paul Shanahan MV50
28 19:25 Terje Tondel MV50
31 19:33 Rich Phillips MV40
LONDON MARATHON – 26th April 2009
PLACE CATEGORY RUNNER NO. NAME AGE OFFICIAL London PB
(male/female) PLACE TIME (with TRC)
1196 161 32876 Jim Godden M45 03:04:44 Yes
TRC M45 Record
216 43 259 Margaret Mclachlan W40 03:17:00 1st time
TRC Womens Record
2999 1556 19244 Rob Hopkins M18 03:24:50 1st time
4429 566 30063 Jo Ross W18 03:31:54 1st time
736 96 29647 Trinity Booth W45 03:37:04 1st time
1223 749 6060 Jo Plumbley W18 03:49:07 1st time
10585 342 12716 Arthur Renshaw M55 04:11:07 No
3817 92 26160 Jane Leslie W55 04:27:58 Yes
TRC W55 Record
13670 438 21991 Jon Greenwood M55 04:27:58 No
14019 70 13114 Gareth Thomas M65 04:29:43 No
4313 461 2431 Maddie Parrott W45 04:33:31 1st time
14704 485 46495 Malcolm Carr M55 04:33:46 1st time
6339 1090 7439 Caroline Lansdown W40 04:56:53 Yes
6565 4138 46496 Katie Becerra W18 04:59:46 1st time
26th April – Pensford 10k
Pos Time First name Surname Category
16 39:56:00 Mark Curtis MV40
112 50:08:00 Colin Symington MV40
20th April – Boston Marathon
Pos Time First name Surname Category
5400 03:23:50 Trinity Booth FV45
19th April – Frenchay 10k
Pos Time First name Surname Category
18 39:10:00 Ken Ham MV40
28 40:00:00 Paul Shanahan MV50
29 40:07:00 Mark Curtis MV40
34 40:44:00 Terje Tondel MV50
41 41:43:00 Bob Tyrell MV50
152 47:49:00 Rosina Rowland FV40
158 48:08:00 Liam Jones M
276 52:59:00 Nigel Hale M
19th April – Offas Orror 20km MT
Pos Time First name Surname Category
15 01:34:05 Rob Watkins MV35
30 01:39:36 Wilf Burke MV55 (1st)
95 01:54:53 Emma Barnes F
168 02:16:00 Selina Davies FV35
16th April – Weston Prom 5
Pos Time First name Surname Category
157 41:49:00 Janet Gaze FV55
12th April – Hanham Horror
Pos Time First name Surname Category
239 01:07:16 Julie Lynch F
5th April – Taunton Half Marathon
Pos Time First name Surname Category
85 01:28:45 Niall Bird M
5th April – Taunton Full Marathon
Pos Time First name Surname Category
115 03:52:21 Neil Roff MV40
22nd March – Edale Skyline
Pos Time First name Surname Category
246 05:11:40 Judy Mills FV50
(1st FV50)
22nd March – Hogweed Hilly Half Marathon
Pos Time First name Surname Category
19 01:32:38 Mark Curtis MV40
34 01:38:26 John Greenwood MV50
61 01:43:30 Jo Ross F
79 01:46:26 Jim Broughton MV50
111 01:48:58 Bettina Broughton LV45
122 01:50:25 Pete Mainstone MV50
131 01:51:45 Arthur Renshaw MV50
196 02:03:41 Jane Leslie FV55
208 02:05:27 Nigel Hale M
258 02:25:24 David Flemington MV50
261 02:28:19 Julie Lynch F
267 02:34:47 Jan Burke FV55
15th March – Forest of Dean Half Marathon
Pos Time First name Surname Category
211 01:37:33 Stephen Thorne MV40
385 01:44:55 Rosina Rowland FV45
389 01:44:59 Janet Constable FV35
529 01:49:58 Maddie Parrott FV45
634 01:53:27 Nigel Stagg MV50
687 01:55:30 James Turton MV50
722 01:56:37 Malcolm Carr MV50
861 02:01:39 Sarah Martin F
951 02:05:17 Sue Taylor FV45
1120 02:13:35 Selina Davies FV35
1183 02:16:51 Karen Carr FV50
1206 02:17:46 Kevin Davies MV40
1277 02:24:13 Romy Gill FV35
15th March – Silverstone Half Marathon
Pos Time First name Surname Category
4399 02:09:12 Caroline Lansdown FV40
15th March – Bath Half Marathon
Pos Time First name Surname Category
115 01:19:59 Martyn Green M
277 01:26:31 Mark Curtis MV40
288 01:26:27 Andrew Darton M
360 01:27:59 Paul Thomas MV40
921 01:35:39 Jo Ross F
1396 01:41:47 Bettina Broughton FV45
1569 01:42:14 Colin Bell M
2082 01:47:09 Jim Broughton MV50
5355 02:05:24 Peter Tuodolo M
6201 02:10:11 Angela Bushell F
9464 02:32:14 Jo Bell F
8th March – Gloucester 20
Pos Time First name Surname Category
208 02:44:19 Jim Gill MV45
262 02:51:10 Jo Plumbley F
319 02:57:53 Nancy Harding FV45
359 03:03:12 Mark Grimsey M
399 03:12:01 Malcolm Carr MV55
414 03:15:18 John Greenwood MV50
415 03:15:19 Jane Leslie FV55
468 03:29:49 Caroline Lansdown FV40
469 03:29:51 Katie Becerra F
478 03:35:51 Hilary Collins FV50
8th March – Grizzly
Pos Time First name Surname Category
20 02:45:55 Martyn Green M
265 03:21:22 Jo Ross F
679 03:53:05 Dave Palmer MV60
742 03:56:28 Maddie Parrott F
903 04:09:46 Gareth Thomas MV65
1027 04:20:04 Martyn Fletcher MV60
8th March – Grizzly Cub Run
Pos Time First name Surname Category
194 02:01:20 Anne Palmer FV60
1st March – St David’s Day 10k
Pos Time First name Surname Category
119 45:51:00 John Scanlon MV45
1st March – Castle Combe 10k
Pos Time First name Surname Category
7 36:35:00 Mark Curtis MV40
17 39:09:00 Paul Thomas MV40
24th February – Bridge Inn 5k
Pos Time First name Surname Category
19 17:16 Martyn Green M
24 17:51 Mark Curtis MV40
36 18:31 Paul Thomas MV40
48 19:09 Paul Shanahan MV50
22nd February January – Quantocks Fell Race
Pos Time First name Surname Category
3 (1st MV40) 57:05:00 Jim Godden MV40
10th (1st MV50) 01:04:12 Wilf Burke MV50
22nd February – Tough Ten
Pos Time First name Surname Category
20 01:02:05 Mark Curtis MV40
68 01:07:09 Terje Tondel MV50
228 01:14:49 Jim Gill MV40
297 01:17:09 Jim Broughton MV50
394 01:20:07 Colin Symington MV40
409 01:20:27 Bettina Broughton FV50
437 01:20:08 Alan Gee
687 01:28:59 Martyn Fletcher
923 01:39:08 Julie Lynch F
1st February – May Hill Massacre
Pos Time First name Surname Category
13 01:03:22 Rob Hopkins M
27th January – Bridge Inn 5k
Pos Time First name Surname Category
19 18:03 Mark Curtis MV40
31 19:04 Paul Shanahan MV50
34 19:11 Paul Thomas MV40
10th January – Kymin Fell Race
Pos Time First name Surname Category
23 35;45 Wilf Burke MV50
4th January – Gloucester 10
Pos Time First name Surname Category
11 01:00:22 Martyn Green M
26 01:03:13 Mark Curtis MV40
161 01:15:10 Jo Plumbley L
345 01:41:23 Viveene Heyes LV45
1st January – Weston Hangover 10k
Pos Time First name Surname Category
9 37:34:00 Ken Ham MV40
10 37:40:00 Mark Curtis MV40
81 47:11:00 John Scanlan MV45
132 55:44:00 Julie Lynch F

For runners of all standards