Summer 2017 Results

Final Handicap Standings After 3 Races
Position Name Race 1 Race 2 Race 3 Best 2
1 Karen Carr 16:34 17:50 14:53 31:27
2 Lizzie Ormerod 16:33 18:08 15:30 32:03
3 Suzy Cundy 16:35 18:06 15:32 32:07
4 Sonia Bryson 16:27 18:01 15:43 32:10
5 Sarah Newmes   17:40 14:50 32:30
6 Mike Bennewitz 16:54 17:39 15:44 32:38
7 Chris Foley 17:21 17:10 15:32 32:42
8 Cathy Watkins   18:28 14:31 32:59
9 Libby Pengelly   17:05 16:01 33:06
10 Hugh McPherson   17:07 16:00 33:07
11 Malcolm Carr 17:41 17:05 16:10 33:15
12 Rachel Murphy 18:05 17:52 15:32 33:24
13= Steve Dimond   17:59 15:31 33.30
13= Ian Evans   18:01 15:29 33:30
15 Kevin Wood   17:37 16:00 33:37
16 Nick Langridge 17:28   16:16 33:44
17 Elly Pyne   18:16 15:30 33:46
18= Moray Sloane 17:33   16:45 34:18
18= Adam Culverhouse   18:07 16:11 34:18
20 Richard Illingworth   19:12 15:18 34:30
21 Angela Bushell 17:08 17:59 22:37 35:07
22 Rebecca Dunsford 18:06 17:28   35:34
23 Steve Evans 17:23 18:16   35:39
24 Arthur Renshaw   19:21 DNF  
25 Mick Stirrup     15:00  
26 Janet Gaze     15:30  
27 Samantha Prescott     15:32  
28 Alice Porter     15:49  
29 Maite Roche     16:04  
30 Jerry Clothier     16:10  
31 Owen Stillman     16:30  
32 Clare Watt 16:41      
33 Kevin Cundy 16:42      
34 Rich Phillips     16:48  
35= Jo Emmerson     16:52  
35= Dave Palmer     16:52  
37 Nick Williams     17:02  
38 Leighton Prescott     17:09  
39 Alison Dyson 17:16      
40 Jim Godden     17:21  
41 Mike Willis     17:30  
42= Jason Stossel   17:37    
42= Rob Watkins 17:37      
44 Anthony Yates   17:39    
45 Jonny Welsh 17:52      
46 Ian Sheppard   18:01    
47 Emma Barnes   18:07    
48 Mark Williams 18:09      
49 Emma Sheppard   18:16    
Handicap Results Race 3 – 22nd June 2017
Position Name Actual Time Handicap Handicap Time
1 Cathy Watkins 12:59 1:32 14:31
2 Sarah Newmes 11:59 2:51 14:50
3 Karen Carr 12:43 2:10 14:53
4 Mick Stirrup 13:14 1:46 15:00
5 Richard Illingworth 16:18 -1:00 15:18
6 Ian Evans 11:25 4:04 15:29
7= Lizzie Ormerod 10:47 4:43 15:30
7= Elly Pyne 13:58 1:32 15:30
7= Janet Gaze 14:09 1:21 15:30
10 Steve Dimond 11:48 3:43 15:31
11= Chris Foley 11:29 4:03 15:32
11= Samantha Prescott 14:26 1:06 15:32
11= Suzy Cundy 14:39 0:53 15:32
11= Rachel Murphy 15:31 0:01 15:32
15 Sonia Bryson 11:37 4:06 15:43
16 Mike Bennewitz 11:43 4:01 15:44
17 Alice Porter 12:49 3:00 15:49
18= Kevin Wood 10:43 5:17 16:00
18= Hugh McPherson 12:14 3:46 16:00
20 Libby Pengelly 12:06 3:55 16:01
21 Maite Roche 12:19 3:45 16:04
22= Malcolm Carr 12:22 3:48 16:10
22= Jerry Clothier 12:44 3:26 16:10
24 Adam Culverhouse 11:17 4:54 16:11
25 Nick Langridge 10:38 5:38 16:16
26 Owen Stillman 10:18 6:12 16:30
27 Moray Sloane 10:12 6:33 16:45
28 Rich Phillips 10:08 6:40 16:48
29= Jo Emmerson 11:06 5:46 16:52
29= Dave Palmer 13:01 3:51 16:52
31 Nick Williams 8:42 8:20 17:02
32 Leighton Prescott 19:09 -2:00 17:09
33 Jim Godden 9:15 8:06 17:21
34 Mike Willis 10:54 6:36 17:30
35 Angela Bushell 19:10 3:27 22:37
36 Arthur Renshaw DNF 1:55 DNF

And the walkers’ results:-

Handicap Results Walkers 22nd June2017
Position Name Actual Time Handicap Handicap Time
1= Helen Renshaw 23:16    
1= Val James 23:16    
1= Viv ? 23:16    
Handicap Results Race 2 – 25th May 2017
Position Name Actual Time Handicap Handicap Time
1= Libby Pengelly 13:33 3:32 17:05
1= Malcolm Carr 13:40 3:25 17:05
3 Hugh McPherson 13:31 3:46 17:07
4 Chris Foley 13:25 3:45 17:10
5 Rebecca Dunsford 17:28 0:00 17:28
6= Jason Stossel 11:30 6:07 17:37
6= Kevin Wood 12:11 5:26 17:37
8= Anthony Yates 13:26 4:13 17:39
8= Mike Bennewitz 13:27 4:12 17:39
10 Sarah Newmes 14:37 3:03 17:40
11 Karen Carr 15:18 2:32 17:50
12 Rachel Murphy 17:51 0:01 17:52
13= Steve Dimond 13:45 4:14 17:59
13= Angela Bushell 14:01 3:58 17:59
15= Ian Sheppard 13:07 4:54 18:01
15= Ian Evans 13:17 4:44 18:01
15= Sonia Bryson 13:22 4:39 18:01
15 Suzy Cundy 16:35 1:31 18:06
19= Adam Culverhouse 12:34 5:33 18:07
19= Emma Barnes 12:42 5:25 18:07
21 Lizzie Ormerod 12:45 4:33 18:08
22= Elly Pyne 15:56 2:20 18:16
22= Emma Sheppard 16:09 2:07 18:16
22= Steve Evans 16:33 1:43 18:16
25 Cathy Watkins 15:56 2:32 16:28
27 Arthur Renshaw 15:33 3:48 19:21
Handicap Results Race 1 – 20th April 2017
Position Name Actual Time Handicap Handicap Time
1 Sonia Bryson 13:27 3:00 16:27
2 Lizzie Ormerod 13:33 3:00 16:33
3 Karen Carr 15:34 1:00 16:34
4 Suzy Cundy 16:35 0:00 16:35
5 Clare Watt 12:41 4:00 16:41
6 Kevin Cundy 12:42 4:00 16:42
7 Mike Bennewitz 13:54 3:00 16:54
8 Angela Bushell 14:08 3:00 17:08
9 Alison Dyson 13:16 4:00 17:16
10 Arthur Renshaw 14:18 3:00 17:18
11 Chris Foley 14:21 3:00 17:21
12 Steve Evans 16:23 1:00 17:23
13 Nick Langridge 12:28 5:00 17:28
14 Moray Sloane 11:33 6:00 17:33
15 Rob Watkins 11:37 6:00 17:37
16 Malcolm Carr 14:41 3:00 17:41
17 Jonny Welsh 13:52 4:00 17:52
18 Rachel Murphy 18:05 0:00 18:05
19 Rebecca Dunsford 18:06 0:00 18:06
20 Mark Williams 13:09 5:00 18:09

The walkers also had a go and their separate results are below:-

Handicap Results Walkers 20th April 2017
Position Name Actual Time Handicap Handicap Time
1= Mike Slade 25:37    
1= Val James 25:37    
3 Janet Gaze 26:56    
4= Helen Renshaw 29:12    
4= Sue Pascoe 29:12    
6 Carol Bishop 29:24    
7 Graham Bishop 29:45